פשטות לוגו
חיפוש

שיטת F.O.B.P

"הניסיון הרב, ההסכמה לגדול מטעויות, התשוקה והמסירות לדרך הביאו אותנו לפתח את השיטה שמאפשרת להרבה מאד מטפלים כיום ללוות תהליכים משמעותיים משני חיים עם אנשים"

יניב קקון וחן עין-הבר מייסדי בית-הספר פשטות

אודות השיטה

F.O.B.P הינה שיטה הרואה את האדם המגיע לתהליך טיפולי ככזה שנושא בתוכו את הדרך לריפוי שלו עצמו. בתוך התהליך הטיפולי המטפל מסייע לדרך זו להתגלות מתוך הקשבה עמוקה לגוף הנושא את הרצון והכמיהה, כמו גם את המקומות הכואבים בהם הרצון לא קיבל מענה.

בשיטה זו אנו שוזרים נשימה בתוך השדה הטיפולי יחד עם שיח והקשבה המבוססים על גישת ההתמקדות (פוקוסינג) ואיכויות המיינדפולנס. בנוסף, אנו מאמינים בכך שריפוי מתרחש בתוך קשר, ומשם כך ישנה תשומת לב לפצעי ההיקשרות המופיעים בתוך הקשר הטיפולי, דרכם המטופל מבין מנגנונים המפעילים אותנו, ואנו המטפלים מפתחים הקשבה עמוקה לבקשות העמוקות שעולות בשלביו השונים של הקשר. 

אחת האיכויות העיקריות של עבודת נשימה היא היכולת לחזור בזמן לזיכרונות טרום ורבאליים ראשוניים מעצבים, ולייצר תנועה במקום שנעצר או נתקע. לשם כך, נדרשות מיומנויות בהכוונה ובתמיכה של פרקטיקות נשימה ובעיבוד התכנים העולים מתוך חווית הנשימה, על מנת לעקוב אחר התפתחות הנפש והכיוון אליה היא מבקשת לצמוח.
כדי להגיע לאותם חלקים לא מודעים, נעשה שימוש בכלים של הקשבה, להם נדרשת מיומנות בביסוס נוכחות ובהקשבה לתחושות המורגשות בגוף. 

עוד אבן יסוד משמעותית בשיטה היא ההבנה של מערכת העצבים בהקשר של טראומה המוחזקת בגוף ומייצרת דפוסים של תגובתיות, ושימוש בדרכים שונות לפנות ישירות אל מערכת זו דרך הגוף, הנשימה ויצירת קשר בטוח. 

ב- FOBP אנו מתייחסים לכאן ועכשיו: 

זיכרונות עבר כפי שהגוף נושא אותם היום | התייחסות לקשר הטיפולי והמופעים בו בתוך המפגש | הפעלה של מערכת העצבים האוטונומית | מופעים סומטיים שעולים תוך כדי המפגש והתייחסות אליהן | לימוד ושכלול העקיבה אחר: מופעים סומטיים, טון דיבור, מחוות, סימנים של רגש הרוצה להתבטא ולהחוות באופן מלא | הדהוד גופני של העברות המתרחשות בתוך השדה הטיפולי: כיצד לשים לב אליהם, ובאיזה אופן ניתן להיעזר באינפורמציה הלא מילולית שעולה מן הגוף שלנו כמטפלים.

הקווים שמנחים אותנו בגישת FOBP: 
  • הכיוון לריפוי עולה מתוך המטופל ולא מתוך הפרשנות החיצונית של המטפל
  • לזהות תנועת חיים שמתרחשת ולחבור אליה
  • אנו נעזרים בחוויות שיא שמייצרות טרנספורמציה ומעגנים ומווסתים אותן עם ליווי ואינטגרציה
התוכנית ללימודי פסיכותרפיה מבוססת נשימה והתמקדות F.O.B.P
שיטת FOBP

מצאנו לנכון ש:

࿓ לימוד ותרגול נכון של טכניקות נשימה מייצר בטחון ומביא נוכחות. תהליכים רגשיים במרחב הנשימה מצליחים לעקוף את המיינד, ולהגיע לחוויות ראשוניות ופרה וורבליות קדומות. כאשר הגוף מעלה זיכרון קדום והמטופל בוחר לנשום ולהתרחב באותו רגע חשוב, נוצר מיידית ריפוי לאחר שנים של סבל.

࿓ שינוי קורה בתוך תהליכי חיים.

࿓ כדי ללכת דרך עם מטופל/ת ולבסס תהליך, הנשימה זקוקה לכלים שיאפשרו אינטגרציה של התכנים שעולים בסשן הנשימה עצמו, ולכן נלמדים כלים לעיבוד התכנים.

࿓ עבודת קתרזיס לא מתאימה לכל אחד ואחת ולא לכל מקרה ולכן נלמדות טכניקות נוספות לפריקות מתונות יותר.

࿓ נשימה היא דרך עוצמתית להיכנס לשדות טראומתיים, על כן חשוב להכיר היטב שדות אלו, להבין מה קורה במוח וכיצד מתנהלת מערכת העצבים במרחבים טראומתיים וללמוד כיצד להתנהל ולעבוד נכון בהם (הלימוד מושתת על מחקרי מוח עדכניים).

࿓ בכניסה לתכנים לא מודעים ולשדות טראומטיים, יש צורך לרכוש מיומנות של רגולציה מגישות סומאטיות לשם העלאה מבוקרת של התכנים, ולסייע למטופלים לפתח מערכת עם יותר חוסן.

࿓ ריפוי מתרחש בתוך קשר ולא רק מהעלאת תכנים מהלא מודע. הלימוד כולל תרגולים, הצגת מקרים ולמידה מעולמות של פסיכותרפיות מבוססות היקשרות ורגש.

࿓ הואיל והקשר חשוב לריפוי אנו מאמינים בהבנת גישות דינאמיות והתייחסות ליחסים הטיפוליים והמרחב המשותף בו מתרחשות העברות והשלכות.

התוכניות כיום עשירות ומעמיקות, עם חברי/ות סגל ומנחים/ות בכירים ומובילים בתחומם. הלימודים מהווים מרחב התפתחות, למידה, תרגול והדרכה.

המרכז מהווה בית עבור המשך צמיחתם והתפתחותם של המטפלים. נולדה קהילה תומכת עם שפה משותפת וקשרים אמיצים ואותנטיים.

מטפלי F.O.B.P

ליאונה לביא

ליאונה לביא

גל פרידמן

גל פרידמן

עדי חן

עדי חן

אלונה סודרי

אלונה סודרי

נתנאל קוסטה

נתנאל קוסטה

שחר אמרגי

שחר אמרגי

סיגל אלבז

סיגל אלבז

שר לב

שר לב

נועה זוהר

נועה זוהר יובל

נוי סויה

נוי סיה

יותם בז'נרו

יותם בזנרו

שי בן דור

שי בן דור

אלינה ריידה

אלינה ריידה

תומר הבר

תומר הבר

יפעת לוי

יפעת לוי

ליסה ג'יקובסון

ליסה ג'יקובסון

דני ברק

דני ברק

אריאל כרמון

אריאל כרמון

אלינור ריימונד

אלינור ריימונד

תמר אבני

תמר אבני

אלעד זאדה

אלעד זאדה

קארינה דאוס

קרינה

טאו אסטחוב

טאו

רונית סרברו

רונית סרברו

ירדן דור

ירדן דור

ליאונה לביא

ליאונה לביא

נח גילאור

נוח גלור

סמדר ריצ'קה

לירון נינה גלנוס

לירון נינה גלנוס

ורד אושימה

לוגו פשטות

אלברט עדוט

אלברט עדוט

ארטיום חנטייב

ארטיום

שי אוחנה

שי אוחנה

דניאל עברין 

לוגו פשטות

ליהי המק

ליהי המק

מור יוגב

מור יוגב

אדם ריצ'לנד

אדם ריצ'לנד

רונה מייזלר

רונה מייזלר

ירדן דור

ירדן דור

שי אוחנה

שי אוחנה

שחר אמרגי

שחר אמרגי

נח גילאור

נוח גלור

רוני כגן

רוני כגן

לירן גלוסקא

לירן גלוסקא

יובל לוי

יובל לוי

ורד אושימה

לוגו פשטות

לירון ריינס

ירון ריינס

אנסטסיה זליך

אנסטסיה

מירי שמואלי

מירי שמואלי

פדית ציבייר

פדית זיבר

קארינה דאוס

קרינה

טאו אסטחוב

טאו